środa 05 Sie 2015
Drukuj

Podstawowe funkcje w Excelu

Wykorzystanie formuł w Excelu - podstawowe funkcje arkuszaDziś chciałbym się skupić na głównej funkcjonalności, jaką oferuje arkusz kalkulacyjny Microsoft Excel. Ma tu na myśli wbudowane funkcje arkusza, które pozwalają na dokonywanie różnego typu obliczeń. Znajomość wszystkich tematów, które omawiałem we wcześniejszych częściach szkolenia bez znajomości zasad korzystania i działania funkcji nie pozwoli na sprawne poruszanie się po arkuszu i sprawi, że większość trudniejszych zadań nie będzie możliwa do realizacji. Microsoft wyposażył Excela, jak również pozostałe aplikacje wchodzące w skład pakietu Office w bardzo rozbudowany system pomocy, który znacznie ułatwia pracę z formułami podpowiadając użytkownikowi sposób ich działania oraz wymagane argumenty.

Zacznijmy od początku, czyli od wprowadzenia formuły do wybranej przez nas komórki. W tym celu klikamy na polecenie utworzenia funkcji fx dostępne z lewej strony paska formuły.

Szkolenie Excel - poziom podstawowy - polecenie wstawienia funkcji

W wyniku jego działania otworzy się okno dialogowe wstawiania funkcji, w którym będziemy mieli możliwość wyboru interesującej nas funkcji. Na tym etapie mamy możliwość wyszukania funkcji poprzez podanie jej nazwy lub jednym wyrazem zadania, które powinna realizować.

Szkolenie Excel - poziom podstawowy - okno dialogowe wstawienia funkcji

Możemy również po prostu skorzystać z paska przewijania i wybrać z listy funkcję, którą chcemy wykorzystać. Aby ułatwić wyszukiwanie możemy ograniczyć się do wybranej kategorii.

Szkolenie Excel - poziom podstawowy - okno dialogowe wstawienia funkcji - wybór kategorii

Aby ułatwić wyszukiwanie funkcji w Excelu Microsoft wprowadził mechanizm, który po zaznaczeniu dowolnej funkcji wyświetla pod listą nazw jej krótki opis, który w większości przypadków pozwala zrozumieć, jakie działanie dana funkcja będzie realizować.

Dokonanie wyboru interesującej nas funkcji będzie skutkować wyświetleniem okna „Argumenty funkcji”. W oknie możemy zapoznać się z działaniem funkcji, jak również z argumentami, które musimy lub możemy do niej wprowadzić. Każdy z argumentów funkcji został opisany, co znacznie ułatwia korzystanie z funkcji. Podczas uzupełniania argumentów funkcji Excel próbuje obliczyć daną formułę i wyświetla aktualny wynik (w przypadku możliwości jego wyliczenia). Pokaże funkcjonalność okna na podstawie funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO().

Szkolenie Excel - poziom podstawowy - okno dialogowe argumenty funkcji

Patrząc na powyższe przykłady widzimy, że wprowadzanie podstawowych formuł nie jest czynnością, która wymaga od nas znacznej ilości uwagi lub wysiłku, który przełoży się na poprawne wyniki.

Wyszukiwarka

Excel-VBA na FB

Jakiego Excela używasz?

Excel XP - 1.8%
Excel 2003 - 12.5%
Excel 2007 - 26.8%
Excel 2010 - 48.2%
Excel 2013 - 10.7%

Ilość głosów: 384
Głosownie zakończyło się. o: 31 Gru 2014 - 00:00

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Strona korzysta z plików cookie w celach:

Użytkownik ma możliwość zrezygnowania z usługi Google Analytics dla reklam displayowych i dostosowania reklam w sieci reklamowej Google za pomocą Ustawień reklam.

Użytkownik może również skorzystać z dostępnych aktualnie narzędziami do blokowania Google Analytics.